DropBox - Ing. Petr Falek - DesignCAD

pf logo
Ing. Petr Falek
Engineering Service
vyberte DesignCAD 3D Max
nabídka - menu
vyberte Express
nevíte co vybrat, Max nebo Express
blikající kontolka upozorňuje na cenu objednaného
Ing. Petr Falek - DesignCAD
pf ikona
Přejít na obsah

DropBox

Servis > Možnosti komunikace
Datum poslední editace této stránky: 21.06.2024

Pro potřeby servisu programů DesignCAD používáme už delší dobu úložiště Dropbox.
Proč? K čemu se hodí? Kdo ho využije a jak? Tři důvody pro jeho pořízení:
1) Přístup k těmto datům je možný odkudkoli, na jakémkoli zařízení (počítač, tablet, mobil).
2) Na úložišti je vymezen prostor - sdílená složka. Tu využívají smluvní  partneři při spolupráci na zakázce. Společná data jsou tak k dispozici  vždy v aktuální podobě a není třeba je stahovat. Vše se automaticky ihned synchronizuje na všech zařízeních.
3) Na úložišti jsou k dispozici data, která nemohu umístit na běžné  stránky, aby je nemohl stáhnout úplně každý. Těm, kdo to budou potřebovat mohu zaslat odkaz, ze kterého si potřebná data jednoduše stáhnou.

Kdo chce občas snadno sdílet nějaká data - může si nyní tuto skvělou službu zaregistrovat přes tento můj odkaz:


Získá tak k původním 2 GB (zdarma) dalších 500 MB prostoru navíc. A já v té chvíli také. Děkuji, poslouží to uživatelům DesignCADu.


UPOZORNĚNÍ: Systém Dropbox už nelze nainstalovat a používat na systému Windows XP.

Internetových úložišť existuje celá řada, ale já jsem si ve své době vybral Dropbox, protože byl PROFESIONÁLNÍ a BEZPEČNÝ.
To platí koneckonců dodnes i když se konkurence srovnala. Posuďte sami - porovnání současných úložišť na stánce www.skrblik.cz.
Kromě Dropboxu využívám pro potřeby DesigCADu ještě úložiště Google Drive (Google Disk) jako záložní, kdyby vznikly nějaké potíže.
DropBox podrobněji:
Dropbox  je online úložiště souborů, umožňující ukládat, zálohovat,  synchronizovat mezi Vašimi počítači (tabletem, mobilem) a také sdílet soubory či  složky s ostatními uživateli, kterým toto sdílení umožníte.
V základní variantě je k dispozici zdarma 2 GB prostoru. Objem je možné kdykoliv zvýšit:
 • Zdarma pomocí známých, přátel či  členů rodiny. Pokud některému založíte či si některý z nich založí  DropBox přes Váš jedinečný speciální odkaz (https://db.tt/YQmmFPM6) a zároveň si také nainstaluje klienta DropBox, tak  získáte Vy i on navíc 500 MB místa až do limitu 16 GB (s těmi 2 GB na začátku celkem 18 GB).
 • Zaplacením určité částky za měsíc či  rok. Kolik právě dnes zjistíte na webu DropBox.
Největší výhodou je spolehlivost, jednoduchost!
Dropbox umí synchronizovat soubory pouze v jedné, uživatelem  zvolené složce. Pokud jste během instalace nezadali jinak, tak tuto složku naleznete v domovském adresáři pod názvem Dropbox. Současná verze klienta podporuje i synchronizaci pouze Vámi vybraných  podsložek, tzn. nemusí být prováděna synchronizace kompletního obsahu  složky Dropbox na všech počítačích, ale na jednotlivých počítačích si  můžete vybrat, které podsložky chci synchronizovat na daném zařízení.
Registrace - vytvoření účtu
Pokud tuto službu ještě nemáte a zaujala Vás, tak pro vytvoření účtu klikněte na následující registrační odkaz... https://www.dropbox.com/
Dostanete se tím na stránky tohoto úložiště. Kde nevládne angličtinou a používá Google Chrome, může použít automatický překlad stránky.

Nebo můžete tuto službu zaregistrovat přes tento můj odkaz: https://db.tt/YQmmFPM6

Získáte tak k původním 2 GB (zdarma) dalších 500 MB prostoru navíc.
A já v té chvíli také. Děkuji Vám, poslouží to především uživatelům DesignCADu, protože bude možné zdarma sdílet větší množství dat - i pro starší verze DesignCADu.

Do příslušných kolonek vyplníte First name - Vaše jméno, Last name Vaše příjmení, Email  Váš email (nutné aby byl platný!) - bude Vám na něj odeslán potvrzovací odkaz), Password - zvolte silné heslo (kombinace VELKÝCH a malých písmen, číslic atd.).
Zaškrtněte políčko I agree to Dropbox Terms, pokud souhlasíte s jejich uvedenými podmínkami. Klikněte na Sign up for free.
Instalace klienta
Jakmile potvrdíte registrační formulář, přejdete na novou stránku odkud se automaticky stáhne aplikace Dropbox do počítače.
Stahujete soubor DropboxInstaller.exe (cca 674 kB) z adresy https://www.dropbox.com/downloading?src=index. Poklepáním na soubor po stažení dojde k instalace klienta na váš počítač. Vpravo dole se objeví ikonka, která vám oznamuje zda ...
jste připojeni a stav je aktualizovaný ( zelená ikonka na krabičce), bylo původně - dnes stejná ikona jako dole, nebo
probíhá aktualizace souborů ( modrá ikonka na krabičce), nebo
nejste připojeni ( krabička bez ikonky)... dnes stejná ikona i pro stav když připojení jste
Spuštění klienta
Klienta poprvé spustíte z Menu-> Internet -> Dropbox. Poté se Vás  průvodce zeptá na přihlašovací jméno a heslo z výše uvedené registrace.  Výchozí umístění složky Dropbox a zda chcete synchronizovat všechny  složky či jen vybrané. Nakonec průvodce vše zavřete a tímto se spustí  klient a jeho synchronizace s okolním světem. Napříště by se klient měl  spouštět automaticky, pokud neodškrtnete příslušné políčko v jeho  nastavení. K tomuto nastavení se dostanete kliknutím pravým tlačítkem  myši na jeho ikonu a následnou volbou Preferences.
Funkce
Všechny soubory či adresáře (složky), které pak do této složky  Dropbox nakopírujete, jsou pak automaticky nahrány a synchronizovány se  serverem a případně následně s ostatními vašimi počítači. Pokud tyto  počítače máte navíc umístněny v jedné síti, tak je implicitně zapnuta  synchronizace přes LAN, která je mnohonásobně rychlejší. V opačném  případně jdou data na server a poté ze serveru na Váš další počítač.
Uvnitř složky Dropboxu můžete standardně pracovat se všemi složkami a  soubory, jak jste normálně zvyklí (mazat, přejmenovávat, kopírovat,  vyhledávat atd.)
Zálohování či synchronizace na web probíhá zcela automaticky, kdykoli v  dané složce něco změní. Dojde-li ke změně souboru v synchronizované  Dropbox složce, automaticky dojde k synchronizaci na ostatní  synchronizovaná zařízení. Výhodou Dropboxu je, že synchronizuje pouze tu  část souboru, která se změnila, tak omezuje využívání internetu na  minimum.
Dalším plusem je, že podporuje historii revizí, takže smazané soubory ze složky Dropbox mohou být kdykoliv obnoveny
Také není problém se vrátit k některé z předchozích uložených verzí  souboru, a to jak přes webového klienta, tak i na kterémkoliv  instalovaném klientu. Tato historie verzí je omezena na dobu 30 dní  (neomezenou historii získáte zakoupením placené verze).
Bezpečnost
Dropbox úložiště je šifrováno pomocí AES-256, tzn. všechny soubory  uložené na serverech Dropboxu jsou zašifrovány a bez znalosti hesla k  vašemu účtu jsou nečitelné. Doporučujeme si vytvořit velmi silné heslo  či si nějaké nechat vygenerovat od různě dostupných generátorů hesel.  Případně zapomenuté heslo je možno obnovit pomocí uvedeného emailu při  Vaší registraci (slouží zároveň jako Vaše přihlašovací jméno)
Dalším bezpečnostním plusem je, že veškerý přenos souborů (a metadat) je prováděn přes zabezpečené spojení SSL.
Pokud budete chtít sdílet, tak nemusíte mít obavy, že Vaše sdílené  složky jsou viditelné všem, vidí je jenom ty osoby, které pozvete ke  jmenovité složce pozvete přes klienta či webové rozhraní.
Nakonec veřejně přístupné soubory, které nahrajete k tomu určené  složky Public, mohou zobrazit pouze lidé, kteří na ně mají odkaz (Vámi  zaslaný či někde zveřejněný). Navíc veřejně přístupné složky nejdou  procházet ani vyhledávat.
Parametry zálohování lze samozřejmě nastavit – od maximální rychlosti  odesílání dat až po užití Proxy serveru. Standardně užívá vlastní Proxy  pro zvýšení bezpečnosti přenosu dat.
Dalším docela vymakaným prvkem plusem je také přehledné a snadné  webové rozhraní, určené pro ty, kteří například nemají nainstalovaného  klienta či pokud chcete přistupovat ke svým datům z cizího počítače.
Odeslat můžete data pomocí internetového prohlížeče, avšak přes toto  rozhraní lze nahrát soubor o maximální velikosti 300 MB (klient naproti  tomu nemá omezenou velikost souboru).
Samozřejmostí je i průběžný ukazatel zaplněnosti disku. A u některých  systémů se zobrazuje i grafický příznak průběhu nahrávání, což ulehčuje  orientaci.
Dropbox nabízí možnost sdílet soubory s více uživateli současně.
Přístup z mobilních zařízení
Pro přístup do Vašeho úložiště můžete použít aplikaci pro chytrý  telefon. Získáte tak přístup do Vašeho Dropboxu na cestách, zobrazení  souborů, stažení souborů pro offline prohlížení a synchronizaci (ruční i  automatickou) Vámi nafocených vašich fotek a videí na Dropbox.  Synchronizace jde nastavit, zda chcete nahrávat pouze přes wifi či i  přes datové připojení od svého operátora.
Shrnutí hlavních funkcí Dropboxu:
 • synchronizace souborů libovolné velikosti do velikosti Vašeho úložiště
 • automatická synchronizace při zjištění nových souborů nebo při  změnách souboru (možnost práce offline, po připojení sesynchronizuje  změny)
 • při přerušení je nahrávání či stahování navázáno
 • obnova smazaných souborů a složek či obnova předchozí verze souboru  (30 denní historie souborů v základní verzi zdarma, neomezená historie  souborů v placené verzi)
 • synchronizují se pouze změněné části souborů pro zmenšení velikosti přenosů
 • sdílení souborů (možnost spolupráce a úprav souborů pro více lidí) s okamžitou synchronizací změn od ostatních zainteresovaných
 • veřejná složka (public) s možností veřejného sdílení odkazů na soubory v ní obsažené
 • automatické vytvoření foto alb ze sdílených složek s fotografiemi
 • online zálohování souborů
 • webový přístup k uloženým souborům
 • přístup k souborům z mobilních zařízení

Celkově se Dropbox chová velice spolehlivě, jednoduše a kvalitně.  Také proto se stal určitým standardem a etalonem v této oblasti. Osobně  jsem s ním během několikaletého používání neměl žádný problém či ztrátu  dat.
Převážnou část textu jsem převzal z webu http://www.manjaro.cz. Autorovi děkuji.
Copyright © 2019-2021 | Ing. Petr Falek, Engineering Service | mobil +420 602 148 754 + WhatsApp + Viber | e-mail falek@designcad.cz
Copyright © 2016 | Ing. Petr Falek | mobil +420 602 148 754 | e-mail falek@designcad.cz
Copyright © 2016 | Ing. Petr Falek, Engineering Service |
Copyright © 2016 | Ing. Petr Falek
Návrat na obsah